خاش بهترین کارخانه سیمان ایران
محل تبلیغات دوستان
کلمات کلیدی
اصول مطالعه و روشهای آن زاهدان مقـدمه ای بـر زمین شناسـی ایـران ایران یکی از چند کشور تولیدکننده سنگ در جهان است ا متخصصان معدن و علوم زمین سیستان و بلوچستان Naser Shahraki ناصر شهرکی درآمدی بر پگماتیت ها - گرانیت ها - ناصر شهرکی روش لرچ و گروسمن - روش مخروط شناور دو مقالات معدن پارس ماین معادن افسانه ای زمینی ; ناصر شهرکی نرم‌افزار طراحی الگوهای آتش‌باری در معادن روباز یک تکنیک جدید در آتشباری برای حذف اضافه حفاری، بهبود در خردایش، کاهش مصرف مواد ناریه و کاهش ارتعاشات طراحی معدن - روش \\\\\\\"دو\\\\\\\" مخروط شناور درآمدی بر پگماتیت ها مختصری در مورد سنگ‌هاى رسوبى سنگهای تزئینی و نما < تجارت جهانی ناصر شهرکی ارزش خالص فعلی - بازگشت سرمایه - نرخ بازگشت داخلی داوطلب شورای شهر زاهدان . نامزد شورای زاهدان کاندیدای شورای شهر زاهدان شورای شهر زاهدان وعلوم زمبین متخصصان متخصصان یعقوب پور کانسار پلاسر زمین شناسی - معدن شناسان زمین برای نه اما عجیب مقـدمه ای بـر زمین شناسـی ایـران موانع توسعه صنعت سنگ های ساختمانی در ایران ارزیابی ISI مقاله یک چگونه بلوچستان ایران؛سیستان اکتشاف استخراج معدن مهندسی مکران زابلستان ایران مرکزی جنوب می شود تجارت جهانی وجایگاه صنعت سنگ ایران روش های ارزیابی طرح های استخراجی عجیب اما نه برای زمین شناسان معدن مس چهل کوره زاهدان کجاست ؟ شادروان مهندس افشین ناروئی زنده یاد مهندس فریدون مالکی پروده‌شرقي حفاري، اکتشافي، پروژه‌هاي محيط‌زيست، کوره چهل مس بنويسيم پروپوزال پارس
PageRank فارسی

تفتان

تفتان نوعی استراتوولکان است. تفتان در زون ساختاری نهبنـدان - خـاش ( کوههای شرق ایران ) ، در 50 کیلومتری شمــال خاش و 99 کیلومــتری جنوب –جــنوب خاوری زاهدان قـــــــــرار دارد.ارتفاع این کوه از سطح دریا 3940 متر و نسبت به زمین های اطراف 2000 متر است.ساختار اصلی  کوه شامل دو قله مجزا  است که بخش زین مانند و باریک به هم وصل می‌شوند. قله جــنوب شرقــی تا  اندازه ای شکل مخروطی خود را حفظ کرده و بوسیله جریان گدازه آندزیتی ضخیم و جوانتر پوشیده شده است. لایه های خاکستری در این آتشفشان کم است و حد گسترش لاپیلی ها و آلگومرا هم زیاد نیست.تفتان نوعی استراتوولکان است. تفتان در زون ساختاری نهبنـدان - خـاش ( کوههای شرق ایران ) ، در 50 کیلومتری شمــال خاش و 99 کیلومــتری جنوب –جــنوب خاوری زاهدان قـــــــــرار دارد.ارتفاع این کوه از سطح دریا 3940 متر و نسبت به زمین های اطراف 2000 متر است.ساختار اصلی  کوه شامل دو قله مجزا  است که بخش زین مانند و باریک به هم وصل می‌شوند. قله جــنوب شرقــی تا  اندازه ای شکل مخروطی خود را حفظ کرده و بوسیله جریان گدازه آندزیتی ضخیم و جوانتر پوشیده شده است. لایه های خاکستری در این آتشفشان کم است و حد گسترش لاپیلی ها و آلگومرا هم زیاد نیست.

تفتان داراي قلل متعددي است كه قله آتشفشاني آن به نام چهل تن موسوم است كه در منتهي اليه جنوب شرقي كوه واقع  شده اين قله داراي دو برجستگي كوه زيارت در جنوب شرقي و نركوه واقع در شمال غربي  ميباشد.

مورفولوژي  قلل تفتان

تفتان داراي دو برجستگي (ماده كوه  يا كوه زيارت و نر كوه) ميباشد كه به وسيله زين باريكي به نام دره بندگلو بهم متصل شده است.قله شمال غربي داراي پستي و بلندي هاي است كه معرف يك آتشفشان قديمي فرسايش يافته است به طوريكه هنوز بخشي از دهانه  قديمي بر جا مانده نر كوه از گدازه هاي آندزيتي غليظ پوشيده شده به همين دليل برجسته است.در سمت جنوب شرقي نر كوه  قله نسبتا بلندي  ديده مي شود كه شكل مخروطي خود  را حفظ كرده كه روي كوه زيارت قرار دارد و  از جريانهاي گدازه اي هيالو آندزيتي ضخيم ولي جوانتر پوشيده شده .بخش گدازه اي جديد از فاصلهسي كيلومتري بشكل عرقچين با حدود كاملا مشخص ديده مي شود

 

دهانه آتشفشان تفتان

دهانه‌ای با شیب تند در دامنه جنوبی قله این آتشفشان وجود دارد که قسمتی از آن بوسیله انفجار شدید و  فرسایش بعدی خراب شده است. از دیوارهایی که شیــــب تند دارند فومــرول های زرد و ســـفید رنگ  صوت‌زنان بالا می‌آیند که همراه با فومرولهای متعددی که از بلندترین قله کوه بیرون می‌آیند ابر سفید و  مشخصی را تشکیل می دهند که از فاصله 100کیلومتری قابل رئویت است و منظره یک آتشفشان فعالرا بخوبی نشان می‌دهند. گدازه های تفتان مساحتی معادل 1300 کیلومتر مربع را زیر پوشش دارند قله  چهل تن واقع برروي كوه زيارت داراي دهانه هاي آتشفشاني اصلي ميباشد كه داراي دو دهانه آتشفشاني  اصلي است.

كالدرا (دهانه وسيع اوليه ): قديمي ترين دهانه آتشفشاني تفتان كه روي نر كوه قرار دارددهانه فعال جديد : جديدتر بوده و اكنون قسمتي از آن بر جاي مانده كه در قسمت جنوب شرقي قله قرار دارد

 

فعالیت آتشفشان تفتان

نخستین تکاپوی آتشفشانی ، در بیست کیلومتری شمال باختری قله فعلی بوده و سپس مراکز دیگری در  خاور این نقطه فعال شده‌اند. فعالیت این مراکز به صورت فورانهای انفجاری بوده وحاصل آن برشهای  داسیتی و آگلومرایی است. آخرین تکاپوی انفجاری تفتان دو فاز انفجاری است که حاصل آن ایگنمبریت  دامنه جنوبی (شمال ترشاب) و توفهای گسترده در دشتهای اطراف آتشفشان است.

1.اولين فوران تفتان در 20 كيلومتري شمال غرب قله فعلي ظاهر شده است که شکل امروزی مخروط  شمــال غربــی آن را درست کرده است بایـد سنی قبــــل از پلیستوسن داشــته باشد و تركيب داسيــتي تا  ريوداسيتي داشته و شامـــل گدازه و مواد پيروكلاستيك است . در دره منتهـــي به پناهگاه و معبر صعود به قله آثار اين گدازه ها و مواد پيرو كلاستيك بخوبي نمايان است . فعاليت اوليه اين آتشفشان منسوب به اوايل دوران چهارم زمين شناسي (فاز پيرنه) است.

 2.فعاليت بعدي شامل گدازه هاي داسيتي و بدنبال آن گدازه هاي آندزيتي است كه از دهانه ليچ وار در 10 كيلومتري شمال غربي قله فعلي و 2 كيلومتري جنوب قله امروزي در اواخر پليوسن حدود 2.5 ميليون سال قبل به سطح رسيده است .

 3. پس از آن يك دوره آرامش حاكم شده كه منجر به تشكيل طبقات آگلومرا شده است . طبقات ضخيمي از اين لاهار ها با بيش از 50 متر ضخامت در دره منتهي به قله ديده مي شوند .

 4. پس از آن انفجاري بزرگ در 2 كيلومتري قله فعلي باعث ايجاد چاله فرســتايشي شده كه خاكستر اين انفجار به ضخامت هاي متفاوت از چند متر تا چند ده متر همه گدازه هاي قبل را پوشانده است .

 5.فوران روانه هاي آندزيتي و بازالتي  نسبتا بازيك از قله مرتفع فعلي تفتان به طرف شمال تا روستاي تمين به طول 12 كيلومتر و به سمت شرق تا 2 كيلومتر جريان يافته است . اين روانه هاي آندزيتي و بازالتي واجد حفراتي هستند كه توسط كلسيت و زئوليت پر شده است .

 6. امروزه بخارات گازهاي گوگردي ، آب ، گاز كربنيك و اسيد سولفوريك از قله امروزي تفتان نشانه نيمه فعال بودن آن است

 

فعاليت فومرول :

ويژ‍گي هاي فومرلولها:

- رنگ سفيد مايل به زرد

- شبيه ابرند

- هنگام نزديك كردن دست به آن دست را مرطوب مي كنند

- بوي گوگرد

- حرارت زياد

- سوزش چشم و جاري شدن اشك

- رسوبات گوگردي

فعاليت فومرولي تفتان به شرح زير است:

الف- فومرولهاي كه از فاصله دور قابل مشاهده است

ب- فومرولهاي كه نها را  فقط از نزديك مي توان ديد

ج- فومرولهاي كه بطور نامرئي خارج ميگردد

ویژگیهای ساختمانی و چينه شناسي تفتان

تفتان یک آتشفشان چینه‌ای  است که از پائین به بالا شامل سنگهای آذر آواری  و گدازه های داسیتی در زیر ، توف و ایگنمبریت  در وسط و گدازه های  اندزیتی در بالاست که در بین آنها  آذر آواری هــا و  گدازه های داسیتی از همه بیشتر است. قاعده تفتان را تشكيلات چين خورده ائوسن تشكيل داده در ايــن  تشكيلات گسل هاي فراوان مي باشد. ماهيت سنگ شناسي تشكيلات ائوســتن را در اين ناحيه رسوبــات  فليش تشكيل داده است كه به طور محلي همراه با بيرون زدگي از تشكيلات كرتاسه بالايي مي باشــد در ضمن تشكيلات كرتاسه بالايي دنباله مجموعه افيوليتي است .چون براثر چين خوردگي تشكيلات مذكور،  مخلوط گرديده پس كالر ملانژ تشكيل داده اند. آتشفشان تفتان بطور فرعي به وسيله تشكيلات آهكي كرتاسه و بطور اصلي بوسيله تشكيلات ميوسن از آتشفشان بزمان جدا گرديده است. به نظر می‌رسد که آتشفشان تفتان پیچیدگی تاریخی بیشتری نسبت به دماوند دارد.

 

سنگ شناسی تفتان

جریانهای جدید و قدیم گدازه آتشفشان تفتان تقریبا یکنواخت و بیشتر شامل آندزیت است ولی این آندزیتها بیشتر از نوع آندزیت هورنبلنددار ، آندزیت هیپرستن‌دار ، داسیت و به مقدار کمتر دولریت هورنبلنددار  بوده است.

ویژگیهای ژئوشیمیایی سنگهای آتشفشان تفتان

مطالعه شیمیایی سنگ و سنگ‌زایی سنگهای آتشفشان تفتان نشان می دهد که تفتان ، آتشفشانی کلسیمی-قلیایی یعنی از نوع کالکوآلکالن است که ماگمای آن در نتیجه نیروهای فشاری و فاز کوهزایی نئوژن حاصل شده است.

آتشفشانهای بازالتی پیرامون تفتان

آتشفشان بازالتی تخت رستم در 20 کیلومتری جنوب تفتان و آتشفشان کوه چاه شاهی در شمال ایرانشهر، از جمله بازالت‌های جوان کواترنری ایران هستند. بازالت‌های چاه شاهی بسیار جوان است به گونه‌ای که  روانه های آن ، در مسیل ها ، هنوز به طور کامل تخریب نشده‌اند. در هر حال ، سن پرتوسنجشی این بازالت‌ها به روش پتاسیم - آرگون ، کمتر از نیم میلیون سال است که این سن نیاز به بازنگری دارد و سن های حدود چندده هزار سال پذیرفتنی است.

گفتنی است که تفتان یکی از مراکز آتشفشانی کمان ماگمایی حاصل از فرورانش پوسته اقیانوسی عمان بهزیر منشوربر افزاینده قاره‌ای مکران است.تركيب كاني شناسي و شيميايي آتشفشان تفتان با سنگهاي كالكوآلكالن مناطق فرو رانش مطابقت دارد زيرا :

- غني از بيوتيت و هورنبلند مي باشند .

- تركيب كالكو آلكالن دارند .

- غني تر بودن آتشفشان تفتان نسبت به آتشفشان بزمان مجددا تائيدي بر فرو رانش بين درياي عمان و مكران است .

دو مرکز آتشفشانی دیگر این کمان ماگمایی عبارتند از : قله بزمان در شمال جازموریان و کوه سلطان در پاکستان.

 

منابع:

مبانى آتشفشان شناسى با نگرشى بر آتشفشانهاى ايران (1382)  _ دکتر منصور قربانى_  انتشارات آرين زمين 

.ماگماتيسم در ايران )فروردين 1379(_ تاليف: محمد هاشم امامى _ ناشر : سازمانزمين شناسى و اکتشافات کشور

زمین شناسی ایران –آقانباتی

دیباچه ای بر ماگماتیسم در ایران –دکتر حسین معین وزیری

 اصول آتشفشان شناسی –دکتر علی درویش زاده

مطالعه زمين شناسي تفتان _ دكتر سيروس زرعيان، دكترعـــبدالحسين فرقاني ، مهندس هاشم فياض _ گروه زمين شناسي  دانشكده  علوم  دانشگاه تهران

آتشفشان تفتان _ سید عبدالرضا جعفری صدر

 ارسال شده در مورخه : سه شنبه، 12 ارديبهشت ماه، 1391 توسط rose3  پرینت
کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

Admin , mazlum , afshin , diamond , grona , naser278 , HardMiner , nasrin , tbh_noori , fjk , GeoMine

مرتبط باموضوع :

 منابع زمین گرمایی ایران  [ شنبه، 25 آبان ماه، 1392 ] 19623 مشاهده
 نقشه های توپوگرافی و کاربرد آنها  [ شنبه، 28 مرداد ماه، 1391 ] 19570 مشاهده
 معادن افسانه ای زمینی  [ يكشنبه، 29 آبان ماه، 1390 ] 4709 مشاهده
 کمپاس – شیب سنج  [ دوشنبه، 9 بهمن ماه، 1391 ] 8844 مشاهده
 اشكال مختلف ذخاير معدني  [ سه شنبه، 8 فروردين ماه، 1391 ] 9962 مشاهده
نام شما: hamid

در مورخه : دوشنبه، 27 شهريور ماه، 1391توسط
(مشخصات کاربر jahandideh_hamid | ارسال پیغام شخصی)
سلام خسته نباشيد. عالي بود
ارسال جوابیه ]

 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما (ضروری): 
نظر:


:) ;) |) :- :( :0 :# *) ^) +)) :} |(( @: (:) :? :**
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب