نام کاربري:    کلمه عبور:     
عضويت  |  پرسش و پاسخ  |  جستجو  |  ورود
متخصصان معدن و علوم زمین
متخصصان معدن و علوم زمین
متخصصان معدن و علوم زمین
متخصصان معدن و علوم زمین متخصصان معدن و علوم زمین

  صفحه اصلی  \  تالار گفتمان  \  دریافت فایل  \  آرشیو اخبار  \  تنظیمات کاربری  \  جستجو  \  پرسش و پاسخ
  مشاهده پست هاي بدون جواب  /  نمايش مبحث هاي فعال  /  مشاهده پست هاي جديد  /  نمايش پست هاي شما  /  مشاهده پستهای خوانده نشده
جهت استفاده از تمامی امکانات سایت  باید وارد  و یا عضو شوید

خروجموضوع پست  :  عدم ثبت محدوده های معدنی در سال 92


+ ارسال مبحث جديد + ارسال پاسخ
 صفحه 1 از 2|    1, 2  
پستارسال شده در: 23 فروردين ماه 1392, 23:36 
آفلاين
گروه مدیران سایت
گروه مدیران سایت
نماد کاربر
تاريخ عضويت: 17 آذر ماه 1390, 01:39
پست ها : 77
تشکر کرده: 172 بار
تشکر شده: 222 بار
از طریق یکی از دوستان متوجه شدم که سازمان صنعت و معدن و تجارت طبق قانونی از فروردین سال 92 ثبت محدوده های معدنی را متوقف کرده است به همین دلیل از جناب مهندس شهرکی سوال کردم که ایشان نیز این موضوع را فقط برای مواد معدنی درجه 2 تایید کردند. ولی من  نتوانستم متن این قانون را پیدا کنم
از دوستان تقاضا دارم در صورت امکان متن این مصوبه یا قانون را در سایت قرار دهند؟

_________________
غیرممکن، کلمه ای است که در فرهنگ لغت انسان های نادان یافت می شود. "ناپلئون"مشخصات WWW
پستارسال شده در: 24 فروردين ماه 1392, 15:30 
آفلاين
کاربر جدید
کاربر جدید
تاريخ عضويت: 21 فروردين ماه 1392, 15:29
پست ها : 4
تشکر کرده: 2 بار
تشکر شده: 4 بار
متن مورد نظر رو منم نتونستم پیدا کنم اما تو سایت معدن24 یکم توضیح دادتش رفیق


مشخصات
پستارسال شده در: 24 فروردين ماه 1392, 00:54 
آفلاين
گروه مدیران سایت
گروه مدیران سایت
نماد کاربر
تاريخ عضويت: 17 آذر ماه 1390, 01:39
پست ها : 77
تشکر کرده: 172 بار
تشکر شده: 222 بار
منم امروز این خبر را پیدا کردم
ولی سوال اینجاست که چه مشکلی بوده است که ثبت محدوده ها به مدت چهار ماه ممنوع شده است و وزارت خانه دنبال راه حل اساسی است؟

سایت معدن 24 خبر را به شکل زیر آورده است

ابلاغ ممنوعیت ثبت محدوده های معدنی به استانها

به گزارش معدن24:
مصوبه ممنوعیت ثبت محدوده های معدنی توسط اشخاص حقیقی و حقوقی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به سازمان استانها ابلاغ شد.
طی نامه ریاست جمهوری به وزارت صنعت، معدن و تجارت ثبت هرگونه محدوده معدنی به مدت 4 ماه ممنوع اعلام شده است.

این گزارش می افزاید: وزارت صنعت، معدن و تجارت طی ابلاغیه ای این موضوع را به سازمان صنعت ، معدن و تجارت استانها ابلاغ کرد. در این راستا ثبت هر گونه محدوده معدنی فعلاً ممنوع شده است.

براساس این گزارش، وزارت صنعت، معدن و تجارت در حال حاضر به دنبال راه حل اساسی برای رفع این موضوع است بطوریکه یک منبع آگاه در این وزارتخانه به سایت معدن24 گفت: احتمال لغو این مصوبه وجود دارد.

_________________
غیرممکن، کلمه ای است که در فرهنگ لغت انسان های نادان یافت می شود. "ناپلئون"مشخصات WWW
پستارسال شده در: 25 فروردين ماه 1392, 18:17 
آفلاين
متخصصین ویژه
متخصصین ویژه
نماد کاربر
تاريخ عضويت: 30 مهر ماه 1389, 00:00
پست ها : 20
تشکر کرده: 84 بار
تشکر شده: 77 بار
سلام
دراستان ماهم ثبت محدوده ها ممنوع شده ،  خواهشمندم کسانی که از این موضوع اطلاع ،دارند بیشتر توضیح دهند تا موضوع روشن گردد .
تشکر

_________________
معدن کاوی ومعدن کاری دو علم مکمل در بهره برداری از ذخائر خدادادی هستند .


مشخصات
پستارسال شده در: 25 فروردين ماه 1392, 21:34 
آفلاين
کاربر جدید
کاربر جدید
تاريخ عضويت: 8 اسفند ماه 1391, 23:33
پست ها : 10
تشکر کرده: 52 بار
تشکر شده: 19 بار
با سلام خدمت همه متخصصین معدن و زمین شناس
برای مشاهده تصاویر ابتدا باید عضو شوید
عضويت  / ورود
در مورد ممنوعیت ثبت محدوده های اکتشافی در کشور باید عرض نمایم که این موضوع از مصوبه شماره۲۴۷۴۳۵/ت۴۳۵۰۵هـ    تاریخ ۱۲/۱۲/۱۳۹۱
  هیات وزیران شروع شد و دستورالعمل های آن معروف به دستورالعمل (( کارگروه توسعه بخش معدن کشور )) در پایان سال 1391 توسط وزارت صنعت،معدن و تجارت آماده و به استانها ابلاغ گردید .
کلیاتی را که اینجانب از این مصوبه و دستورالعملها دریافت نمودم را بطور خلاصه عرض میکنم تا زمانی که متن اصلی آن توسط پرتال وزارت صنعت،معدن و تجارت منتشر شود و سپس لینکهای آنها را از طریق همین مبحث تقدیم نماییم .
داستان از اجرای اکتشافات کلان توسط دولت و افزایش تولیدات غیر نفتی ( معدنی ) شروع میشه و فکر کنم مقرر گردیده است که ابتدا ثبت کلیه محدوده های فلزی در کشور ممنوع گردد ( ثبت محدوده های شن و ماسه و خاک رس و مواد معدنی طبقه 2 قانون معادن همچنان ادامه دارد ) و سپس هر استان یک کارگروه توسعه بخش معدن در استان و شهرستانهایش راه اندازی نماید که ریاست کارگروه در کشور با رییس جمهور و در استانها با استاندار میباشد و دبیر کارگروه توسعه بخش معدن در استانها نیز معاونین امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت معدن و تجارت میباشد که ابتدا محدوده های بزرگی به نام پهنه را جدا میکنند تعیین پهنه ها در هر استان توسط همین کار گروه انجام و سپس داخل این پهنه ها محدوده های مستعد معدنی تعریف میگردد که آنها نیز نسبتا" وسیع میباشند ، پس از اجرای عملیات شناسایی و پی جویی توسط سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی یا سازمان توسعه معادن و صنایع معدنی   IMIDRO یا هر شرکت بزرگی که شرایط اجرای این عملیات وسیع پی جویی را داشته باشد محدوده های کوچکی تا حداکثر 2% محدوده های مستعد بدست می آید که جهت آین محدوده ها پروانه اکتشاف صادر میگردد و روند اجرای عملیات توسط شرکتهایی که در فرآخوان بیشترین امتیاز را کسب نموده باشند ادامه می یابد.
در ادامه صدور دستورالعمل کارگروه توسعه بخش معدن کشور دستورالعمل های دیگری به نامهای دستورالعمل (( انتخاب عامل معرفی مناطق مستعد معدنی )) و دستورالعمل ((انتخاب عامل اکتشاف )) و دستورالعمل (( انتخاب عامل بهره برداری )) و . . .  نیز صادر گردیده است که در ادامه لینکهای دریافت آنها درج میگردد .
وضعیت معادن دارای پروانه بهره برداری واقع در پهنه ها و بلوک ها و مناطق مستعد معدنی مشخص است و هیچگونه تعارضی به آنها صورت نمیگیرد اما همه محدوده های اکتشافی دارای پروانه اکتشاف ابطال شده یا محدوده های میله گذاری شده و رها شده و همه محدوده های اکتشافی ای که تا کنون طی مراحل فرآیند مزایده عمومی معادن توسط استانها به مزایده گذاشته میشده اکنون جزو مناطق مستعد معدنی محسوب شده و از طریق دستورالعمل های ذیل واگذار میشود و حق و حقوق دارندگان سابق این محدوده ها نیز طبق دستورالعمل مزایده به آنها میبایست پرداخت گردد .
این مبحث همچنان با صدور دستورالعملهای جدید ادامه خواهد یافت فقط نکته مهم این هست که زمان اجرا و مشخص نمودن پهنه های معدنی حدود 3 ماه پیش بینی گردیده که این زمان از تارخ 1/1/1392 میباشد .
با تشکر
مشخصات
پستارسال شده در: 25 فروردين ماه 1392, 22:12 
آفلاين
کاربر جدید
کاربر جدید
تاريخ عضويت: 8 اسفند ماه 1391, 23:33
پست ها : 10
تشکر کرده: 52 بار
تشکر شده: 19 بار
سلام
پس از کمی جستجو ، مصوبات مربوط به این کارگروه را یافتم که در زیر آنها را درج مینمایم .


تصویب نامه درخصوص تشکیل کارگروه توسعه بخش صنعت و معدن به منظور توسعه و ارتقای ظرفیتهای تولیدی در بخش صنعت و معدن شماره۲۴۷۴۳۵/ت۴۳۵۰۵هـ   تاریخ ۱۲/۱۲/۱۳۹۱تصویب نامه درخصوص تشکیل کارگروه توسعه بخش صنعت و معدن به منظور توسعه و ارتقای ظرفیتهای تولیدی در بخش صنعت و معدن
وزارت صنعت، معدن و تجارت ـ وزارت نفت ـ وزارت نیرو ـ وزارت امور اقتصادی و دارایی
وزارت دادگستری ـ وزارت کشور ـ معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور
سازمان حفاظت محیط زیست ـ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
سازمان انرژی اتمی ایران ـ صندوق توسعه ملی
هیئت وزیران در جلسه مورخ ۶/۱۲/۱۳۹۱ بنا به پیشنهاد رییس جمهور و به استناد اصول یکصد و بیست و هفتم و یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب نمود:
۱ـ به منظور توسعه و ارتقای ظرفیتهای تولیدی در بخش صنعت و معدن، کارگروه توسعه بخش صنعت و معدن متشکل از وزیران صنعت، معدن و تجارت، نفت، نیرو، کشور، امور اقتصادی و دارایی و دادگستری، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور، رؤسای سازمانهای حفاظت محیط زیست و انرژی اتمی ایران، رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و مدیرعامل صندوق توسعه ملی تشکیل می شود.
۲ـ تصمیم گیری در خصوص امور اجرایی موضوع یادشده به اعضای کارگروه به عنوان نمایندگان ویژه رییس جمهور و تصویب و اصلاح آیین نامه ها و مقررات مربوط به موضوع یادشده، به وزیران عضو کارگروه تفویض می شود.
۳ـ تصمیمات و مصوبات اکثریت اعضا یا وزیران عضو کارگروه (حسب مورد) در حکم تصمیمات رییس جمهور و هیئت وزیران بوده و با رعایت ماده (۱۹) آیین نامه داخلی هیئت دولت قابل صدور است.
معاون اول رئیس‎جمهور ـ محمدرضا رحیمیتصویب نامه درخصوص تشکیل ستاد اجرایی استان به منظور اجرای مصوبات کارگروه توسعه بخش معدن در استان ها، ستاد اجرایی توسعه بخش معدن در هر استانشماره۲۶۱۲۴۵/ت۴۹۰۲۳ک      تاریخ   ۲۷/۱۲/۱۳۹۱
تصویب نامه درخصوص تشکیل ستاد اجرایی استان به منظور اجرای مصوبات کارگروه توسعه بخش معدن در استان ها، ستاد اجرایی توسعه بخش معدن در هر استان
وزارت صنعت، معدن و تجارت ـ وزارت کشور ـ وزارت جهاد کشاورزی ـ وزارت راه و شهرسازی وزارت امور اقتصادی و دارایی ـ وزارت نیرو ـ وزارت دادگستری ـ وزارت نفت
سازمان حفاظت محیط زیست ـ معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
وزیران عضو کارگروه توسعه بخش معدن به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و با رعایت تصویب نامه شماره ۲۴۷۴۳۵/ت۴۳۵۰۵هـ مورخ ۱۳/۱۲/۱۳۹۱ تصویب نمودند:
۱ـ به منظور اجرای مصوبات کارگروه توسعه بخش معدن در استان ها، ستاد اجرایی توسعه بخش معدن در هر استان که در این تصویب نامه به اختصار «ستاد اجرایی استان» نامیده می شود با ترکیب زیر تشکیل می شود.
الف ـ استاندار (رییس)
ب ـ معاون برنامه ریزی استانداری
ج ـ رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان (دبیر)
د ـ رییس سازمان جهاد کشاورزی استان
هـ ـ مدیرکل راه و شهرسازی استان
وـ رییس سازمان امور اقتصادی و دارایی استان
ز ـ مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان
ح ـ مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان
ط ـ مدیراستانی شعب بانک عامل (حسب مورد)
ی ـ رییس کل دادگستری استان
ک ـ مدیرعامل شرکت برق منطقه ای استان
ل ـ مدیرکل حفاظت محیط زیست استان
م ـ مدیرعامل شرکت گاز استان
ن ـ مدیر نمایندگی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی مرکز استان
س ـ مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه ای استان
ع ـ رییس سازمان نظام مهندسی معدن استان
تبصره۱ـ جلسات ستاد اجرایی استان با حضور حداقل ۹ عضو رسمیت می یابد و تصمیمات آنان با حداقل (۸) رأی موافق لازم الاجرا است. اعضای مذکور موظفند شخصاً در جلسات حضور یابند.
تبصره۲ـ حضور سایر مدیران استانی و کارشناسان و صاحب نظران بدون حق رأی در جلسه با دعوت رییس ستاد بلامانع است.
تبصره۳ـ دبیرخانه ستاد اجرایی استان در سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مستقر می باشد.
تبصره۴ـ دبیر ستاد اجرایی استان موظف است، گزارش عملکرد ستاد اجرایی استان را هر پانزده روز به دبیرخانه کارگروه توسعه بخش صنعت و معدن ارسال نماید.
۲ـ وظایف ستاد اجرایی استان در حوزه فعالیت های معدنی شامل اکتشاف، استخراج، فرآوری و صنایع معدنی به شرح زیر تعیین می شود:
الف ـ طراحی و تدوین برنامه ها و ساز و کارهای لازم برای اجرای مصوبات کارگروه در سطح استان.
ب ـ برنامه ریزی و نظارت بر معادن برای فعال نمودن محدوده هایی می باشد، غیرفعال و راکد و تعیین تکلیف محدوده راکد و غیرفعال و محدوده های دارای پتانسیل معدنی واقع در مناطق چهارگانه محیط زیست و فعال نمودن فعالیت های معدنی براساس قانون اصلاح قانون معادن و از طریق فراخوان عمومی در راستای استفاده بهینه از ذخایر معدنی و راه اندازی معادن راکد.
ج ـ برنامه ریزی و نظارت به منظور استیفای حقوق دولتی معادن.
د ـ برنامه ریزی و هماهنگی برای تأمین مالی از طریق بازار سرمایه برای توسعه بخش معدن.
هـ ـ ایجاد شرایط لازم برای صدور مجوزهای مربوط در پنجره واحد با رعایت حداقل زمان.
و ـ تسریع در اجرای طرحهای نیمه تمام و تکمیل آن در راستای اولویت بندی در تأمین و تخصیص اعتبار مورد نیاز.
ز ـ تصمیم گیری درخصوص تأمین و تخصیص آب مورد نیاز طرح های معدن و صنایع معدنی.
ح ـ تأمین و تخصیص ریالی و ارزی واحدهای معدنی و صنایع معدنی از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی و اعـتبارات تملک داراییـ های سرمایه ای و تسهـیلات بانکی.
ط ـ تصمیم گیری در خصوص تأمین زیرساخت و خدمات زیربنایی از جمله آب، برق، گاز، راه، مخابرات و آماده سازی اراضی و جانمایی طرح های صنایع معدنی و پیش بینی اعتبارات مورد نیاز در بودجه دستگاه های اجرایی مربوط از محل اعتبارات استانی ـ ملی و توزیع شهرستانی آن.
ی ـ هماهنگی بین دستگاه های اجرایی برای تسهیل و تسریع اجرای طرحها و رفع اختلاف با دستگاه های اجرایی در واگذاری محدوده های معدنی.
ک ـ اتخاذ تدبیر لازم به منظور اطلاع رسانی محلی و آگاه سازی متقاضیان کار و برنامه ریزی برای ارتقای دانش دارندگان مجوز فعالیت های معدنی.
ل ـ ارتقای سطح ایمنی، توانمندی، بهره وری منابع انسانی شاغل در معادن و واحدهای صنایع معدنی از طریق ایجاد توسعه فضاهای آموزشی.
م ـ رفع موانع و مشکلات اجرایی طرح ها و جمع بندی مشکلات احتمالی و ارائه پیشنهادات لازم به کارگروه.
ن ـ بررسی و ارزیابی طرح های زیرساخت بخش معدن در سطح استان و ارائه گزارش به کارگروه.
س ـ هماهنگی لازم برای ایجاد زیرساخت و رفاه و توسعه شهرستان با اولویت بخشی که معدن در آن واقع شده است.
ع ـ ایجاد هماهنگی و اتخاذ تدابیر لازم برای اجرای ماده (۱۳) قانون اصلاح قانون معادن و پیش گیری از حمل غیرمجاز.
ف ـ نظارت بر احیاء و بازسازی محل عملیات معدنی واقع در منابع ملی و طبیعی.
ص ـ پیشنهاد طرح جامع معادن و صنایع معدنی استان جهت تصویب در کارگروه.
تبصره ـ نظارت برحسن اجرای طرح جامع معادن و صنایع معدنی استان بر عهده کارگروه می باشد.
ق ـ بررسی و تدوین برنامه های لازم در خصوص استفاده بهینه از فضاهای معدنی خالی و فاقد ذخیره به منظور ایجاد موزه های علوم زمین، مقاصد گردشگری، آموزشی و سایر کاربردها بنا به پیشنهاد سازمان صنعت، معدن و تجارت استان.
ر ـ ایجاد هماهنگی و اتخاذ تدابیر لازم برای برگزاری گردهمایی و کارگاه های آموزشی و ترویج فرهنگ معدنکاری برای پیشبرد توسعه بخش معدن.
ش ـ انجام هماهنگی، تسهیل و نرخ گذاری خدمات ناوگان حمل و نقل معدن و صنایع در استان.
ت ـ هماهنگی جهت اخذ نتایج فعالیتهای تولید اطلاعات پایه زمین شناسی و اکتشافی و شناسایی و معرفی پهنه های مشخص به منظور تهیه و توسعه مطالعات پایه پتانسیل های معدنی به کارگروه.
۳ـ در صورت صلاحدید استاندار و به منظور هماهنگی و پیگیری مصوبات ستاد اجرایی استان در شهرستانها، ستاد اجرایی توسعه بخش صنعت و معدن شهرستان به ریاست فرماندار و با عضویت مدیران متناظر با اعضای ستاد اجرایی استان در سطح شهرستان تشکیل می شود. وظایف ستاد اجرایی شهرستان متناظر با ستاد اجرایی استان توسط ستاد اجرایی استان به تصویب می رسد.
تبصره ـ دبیرخانه ستاد اجرایی شهرستان در ادارات صنعت، معدن و تجارت شهرستان مستقر است.
این تصویب نامه در تاریخ ۲۷/۱۲/۱۳۹۱ به تأیید مقام محترم ریاست جمهوری رسیده است.
معاون اول رئیس‎جمهور ـ محمدرضا رحیمیتصویب نامه وزیران عضو کارگروه توسعه بخش معدن در مورد لازم الاجراء بودن تصمیمات ستاد اجرایی توسعه بخش معدن استان ها و شهرستان هاشماره۲۶۱۲۴۶/ت۴۹۰۲۴ک    تاریخ    ۲۷/۱۲/۱۳۹۱تصویب نامه وزیران عضو کارگروه توسعه بخش معدن در مورد لازم الاجراء بودن تصمیمات ستاد اجرایی توسعه بخش معدن استان ها و شهرستان ها
وزارت صنعت، معدن و تجارت ـ معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور
وزیران عضو کارگروه توسعه بخش معدن به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و با رعایت تصویب نامه شماره ۲۴۷۴۳۵/ت۴۳۵۰۵هـ مورخ ۱۳/۱۲/۱۳۹۱ تصویب نمودند:
الف ـ به منظور تسهیل، تسریع، کاهش هزینه ها و هماهنگی دستگاه های اجرایی و حذف مجوزهای غیرضرور برای فعالیت ها و طرح های معدنی، تصمیمات ستاد اجرایی توسعه بخش معدن استانها و شهرستان ها که با حضور و تأیید اعضای دستگاه هـای عضـو و یا مدعـو (حسب مورد) در چارچوب قوانین و مقررات مربوط اتخاذ می گردد، در صورت موافقت دستگاه های اجرایی ذی ربط در حکم پاسخ مثبت به استعلام و موافقت با صدور مجوز محسوب می گردد و برای همه دستگاه های اجرایی لازم الاجرا است.
ب ـ مسئولیت حُسن اجرای قانون معادن و اصلاحات و الحاقات بعدی آن، آیین نامه ها، بخشنامه ها و دستورالعمل های صادره بخش معدن، در راستای اهداف و وظایف کارگروه توسعه بخش صنعت و معدن، برعهده رییس ستاد اجرایی هر استان می باشد.
این تصویب نامه در تاریخ ۲۷/۱۲/۱۳۹۱ به تأیید مقام محترم ریاست جمهوری رسیده است.
معاون اول رئیس‎جمهور ـ محمدرضا رحیمی

برای مشاهده تصاویر ابتدا باید عضو شوید
عضويت  / ورود


مشخصات
پستارسال شده در: 26 فروردين ماه 1392, 00:48 
آفلاين
گروه مدیران سایت
گروه مدیران سایت
نماد کاربر
تاريخ عضويت: 19 آذر ماه 1389, 00:00
پست ها : 182
محل سکونت: زاهدان
تشکر کرده: 431 بار
تشکر شده: 573 بار
با سلام

ضمن عذر خواهی بابت تاخیر بوجود آمده در تهیه و ارایه دستورالمل دستورالعمل کارگروه توسعه بخش معدن کشور - دستورالعمل انتخاب عامل معرفی مناطق مستعد معدنی - دستورالعمل انتخاب عامل اکتشاف - دستورالعمل انتخاب عامل بهره برداری ، خواهشمنداست با کلیک بر روی جمله ذیل دستورالعمل های فوق الذکر را دانلود فرمایید .
با تشکر
برای مشاهده تصاویر ابتدا باید عضو شوید
عضويت  / ورود


_________________
به زیر سقف این خونه..........منم مثل تو مهمونم
منم مثل تو میدونم................تو این خونه نمیمونم


افشین جان یاد و خاطره ات همیشه در این سایت به عنوان مدیر باقی خواهد ماندمشخصات WWW
پستارسال شده در: 30 فروردين ماه 1392, 13:15 
آفلاين
کاربر جدید
کاربر جدید
نماد کاربر
تاريخ عضويت: 12 آبان ماه 1391, 12:56
پست ها : 23
تشکر کرده: 181 بار
تشکر شده: 42 بار
آیا این کار که از ثبت محدوده های معدنی بدون اطلاع رسانی قبلی جلوگیری میگردد خلاف قاون معادن و اصلاحیه سال 1390 آن نمیباشد ؟
من چند شرکت و شخص را میشناسم که اقدام به اجرای عملیات پی جویی ژئوشیمیایی نموده بودند و قرار بود پس از تایید و چک زمینی محدوده ها را به ثبت برسانند ، اما یکدفعه ممنوع شد !!!!!
برای مشاهده تصاویر ابتدا باید عضو شوید
عضويت  / ورود

آیا حقوق اینان طبق این دستورالعمل ضایع نگردیده است ؟


مشخصات
پستارسال شده در: 1 ارديبهشت ماه 1392, 21:46 
آفلاين
کاربر جدید
کاربر جدید
تاريخ عضويت: 18 فروردين ماه 1392, 23:20
پست ها : 9
تشکر کرده: 4 بار
تشکر شده: 5 بار
یعنی دیگه اشخاص نمیتونند معدن ثبت کنند ؟ چطور میشه پس ؟ این همه بچه های رشته معدن باید چه کار کنند ؟؟؟؟


مشخصات
پستارسال شده در: 3 ارديبهشت ماه 1392, 10:16 
آفلاين
گروه مدیران سایت
گروه مدیران سایت
نماد کاربر
تاريخ عضويت: 15 آبان ماه 1391, 12:27
پست ها : 44
سن: 26
محل سکونت: شهرستان بشاگرد
تشکر کرده: 79 بار
تشکر شده: 101 بار
سلام
تا انجای که بنده در جریان این برنامه صنایع و معادن هستم گفتند کا چهار ماه اول سال ثبت محدوده ممنوع می باشد .

_________________
راست گفتن زیاد عاقبت خوبی ندارد.
مرد و مردانگی افسانه شد.
برای مشاهده تصاویر ابتدا باید عضو شوید
عضويت  / ورود


مشخصات WWW
پستارسال شده در: 9 ارديبهشت ماه 1392, 08:42 
آفلاين
کاربر جدید
کاربر جدید
نماد کاربر
تاريخ عضويت: 28 بهمن ماه 1389, 00:00
پست ها : 68
سن: 46
محل سکونت: زاهدان - سیستان و بلوچستان - ایران
تشکر کرده: 278 بار
تشکر شده: 208 بار
kami190 نوشته است:
یعنی دیگه اشخاص نمیتونند معدن ثبت کنند ؟ چطور میشه پس ؟ این همه بچه های رشته معدن باید چه کار کنند ؟؟؟؟

با سلام
فكر كنم اين خبر كه در سايت تابناك منتشر شده جواب بعضي از شبهات در اين مقوله را بدهد .

عضويت  / ورود
بخشنامه‌ای غیر‌قانونی برای بازگشت تصدی‌گری دولت بر معادن


این مصوبه بخش معدن را از وزارت صنعت، معدن و تجارت جدا کرده و از این پس، اختیار معادن با استانداران است. از سوی دیگر، برخی بر این باورند که دولت می‌خواهد در این ماه‌های پایانی، برخی معادن غنی را در اختیار گیرد تا امکان واگذاری آن‌ها به غیر و نزدیکان خود را فراهم سازد.


اوایل فروردین ماه سال جاری، بخشنامه شماره ۲۴۷۴۳۵/۴۳۵۰۵ از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به استان‌ها ابلاغ و به موجب آن، ثبت و اکتشاف معادن جدید در کشور ممنوع شد.

به‌ گزارش «تابناک»، این مصوبه جنجالی که در تاریخ دوازدهم اسفند ماه ۱۳۹۱ در نشست هیأت وزیران، ‌تصویب شد و در تاریخ ۲۲ اسفند ماه‌‌ همان سال به تأیید کارگروه توسعه بخش معدن رسید، در تاریخ ۱۰ /۱/ ۱۳۹۲ توسط معاونت امور معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت به کل استان‌ها ابلاغ شد.

در این باره، محمدرضا فولادگر، رئیس کمیسیون اصل ۴۴ قانون اساسی مجلس با انتقاد از تصویب چنین ابلاغیه‌ای‌ گفت: کمیته معدنی کمیسیون صنایع، در حال بررسی این ابلاغیه و تهیه موارد مغایر با قانون آن است تا لغو این دستورالعمل از سوی معاونت تطابق قوانین صادر شود.

این نماینده مردم اصفهان در ادامه با اشاره به نارضایتی فعالان معدنی گفت: یکی از دلایل کاهش سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و خارجی در ایران، فضای نا‌امن سرمایه‌گذاری و شرایط بسیار نامساعد کسب و کار است که متأسفانه دولت در‌ سال‌های گذشته نه تنها گامی برای کاهش معایب این سیستم‌ها برنداشته، بلکه بعضا مشکلات را برای سرمایه‌گذاری در ایران افزایش داده است.

منصوری دیگر عضو کمیسیون صنایع و معدن مجلس ‌با انتقاد از محدود کردن بخش خصوصی در فعالیت‌های معدنی، تأکید کرد: بهتر است دولت به جای این که برای خروج بخش خصوصی از صنعت معدن و پیمانکار کردن معدن‌داران باشد، به فکر کمک به بخش معدن، به خصوص افراد تحصیل‌کرده و متخصص برآید، نه اینکه عملا حوزه تصدی‌گری خود را افزایش دهد.

بنا بر این گزارش، این اعتراضات نمایندگان مجلس به غیر قانونی بودن این مصوبه و نقض قوانین بالادستی نظام از جمله اصل ۴۴ قانون اساسی کشور ـ که بر کاهش تصدی‌گری دولت در اقتصاد تأکید دارد ـ در حالی است که برخی نمایندگان دیگر به سرعت عملی که دولت برای ابلاغ این بخشنامه داشته، مشکوک هستند!

این گزارش در ادامه می‌افزاید، در حالی که دولت در امور دیگر، مقوله‌ای ‌که برای مردم و کشور بسیار مهمتر است،‌ ماه‌ها و بعضا سال‌ها به تعویق می‌اندازد. این سرعت عمل دولت قابل تأمل است! در سال گذشته و پس از تلاطم‌های ارزی که بسیاری آن را ناشی از تعلل دولت دانستند، وزیر بهداشت بار‌ها از دولت خواست تا درباره ارز مورد نیاز برای واردات اقلام دارویی کشور تعیین تکلیف شد و پس از اینکه هر بار با پاسخ ناامید کننده دولت روبه‌رو شد، تصمیم گرفت خود را با هماهنگی دستگاه‌های دیگر، ارز مورد نیاز برای واردات دارو را تأمین کند و همین کار دستجردی برای دور زدن تعلل دولت، باعث برکناری وی شد.

اما اکنون که کمتر از پنج ماه به پایان دولت دهم باقی است و دولت و وزرای کنونی باید از دولت و وزارتخانه‌ها‌ خداحافظی کنند، جای این پرسش‌‌ است که چگونه چنین مصوبه‌ای با این سرعت به تصویب رسیده است؟

همچنین جای این پرسش جدی باقی است که چرا دولت قصد نادرستی از این دستورالعمل نداشته و چرا ‌مصوبه را در دهم فرودین ابلاغ کند، که تهیه مقدمات آن تا دهم تیر ماه به طول بکشد و پس از آن نیز هیچ کاری تا شهریور ماه انجام نگیرد؟ دولت چه اضطرار و عجله‌ای داشته ‌که تنها تا بیست روز کاری تکلیف ۱۰ درصد از معادن دنیا را تعیین کرده است؟ آیا این هم از شتاب‌های بی‌برنامه دولت نیست که اقتصاد کشور را به این نقطه رسانده است؟!

بنا بر این ابلاغیه:

* سازمان استان موظف است حداکثر تا سه ماه با توجه به اطلاعات موجود، نسبت به انجام پهنه‌بندی طبق دستورالعمل، اقدام و موضوع را در ستاد اجرایی توسعه بخش معدن استان (ستاد اجرایی استان) مطرح نماید.

* از تاریخ ابلاغ این بخشنامه، سازمان صنعت، معدن و تجارت استان (سازمان استان) موظف است، محدوده‌های آزاد را در اختیار سازمان استان‌ به نام استان حفظ کند.

* در پهنه‌های مصوب، از هر گونه انتقال پروانه اکتشاف، ثبت درخواست اکتشاف و واگذاری محدوده‌های در اختیار سازمان استان جهت اکتشاف و بهره‌برداری تا تعیین تکلیف پهنه مصوب خودداری شود.

بسیاری از کار‌شناسان و حتی کار‌شناسان حاضر در وزارتخانه صنایع و معادن از ابلاغ این مصوبه شوکه هستند و تأکید می‌کنند عملا این مصوبه بخش معدن را از وزارت صنعت، معدن و تجارت جدا کرده و اختیار معادن از این پس با استانداران است.

‌ذکر این مهم لازم است، ایران با دارا بودن بیش از ۱۰درصد صنایع معدنی دنیا، همیشه مورد طمع چپاولگران بین‌المللی و سودجویان داخلی بوده است و در عهد قاجار و رضاخان، دولت‌ها با در اختیار گرفتن امورات معادن، در قبال دریافت امتیازات مالی و سیاسی، حقوق ملت را به سوداگران داخلی و خارجی پیشکش می‌کردند و با تصویب سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی و اجرای آن معادن کشور پرسش جدی این است که چرا دولت پس از هفت سال به چنین نقطه‌ای رسیده ‌که باعث شده برخی آن را سیاسی قلمداد کنند؟!

_________________
جهان است شادان به پندار نیک
ز پندار نیک آید گفتار نیک
چو گفتار و پندار تو نیک شد
نیاید ز تو غیر کردار نیک
برای مشاهده تصاویر ابتدا باید عضو شوید
عضويت  / ورود


مشخصات YIM
پستارسال شده در: 14 ارديبهشت ماه 1392, 01:19 
آفلاين
کاربر جدید
کاربر جدید
تاريخ عضويت: 12 ارديبهشت ماه 1392, 15:31
پست ها : 7
تشکر کرده: 25 بار
تشکر شده: 15 بار
سلام
اگر دستورالعملی را که برای تشکیل کارگروه توسعه معدن در پست بالاهست را کامل مطالعه نمایید متوجه میشوید که ظرف 3 یا 4 ماه این طرح تعیین تکلیف خواهد شد و لی میتونستند اعلام قبلی داشته باشند تا شرکتهایی که از پی جویی شان نتیجه گرفتند نسبت به ثبت محدوده های اکتشافی شان اقدام نمایند و این تبدیل نشه به سود جویی برخی که در اسفند سالقبل اقدام به ثبت الکی کلی محدوده نمایند.
تشکر


مشخصات
پستارسال شده در: 18 ارديبهشت ماه 1392, 00:13 
آفلاين
کاربر جدید
کاربر جدید
تاريخ عضويت: 18 ارديبهشت ماه 1392, 23:45
پست ها : 1
تشکر کرده: 0 دفعه
تشکر شده: 1 دفعه
ایا مزایده معادن درجه 2مثل خاکهای صنعتی هم شامل این بخش نامه میشن؟ لطفا دوستانی که اگاهی دارن پاسخ بدن.متشکرم.


مشخصات
پستارسال شده در: 26 ارديبهشت ماه 1392, 20:00 
آفلاين
گروه مدیران سایت
گروه مدیران سایت
نماد کاربر
تاريخ عضويت: 19 آذر ماه 1389, 00:00
پست ها : 182
محل سکونت: زاهدان
تشکر کرده: 431 بار
تشکر شده: 573 بار
2223875 نوشته است:
ایا مزایده معادن درجه 2مثل خاکهای صنعتی هم شامل این بخش نامه میشن؟ لطفا دوستانی که اگاهی دارن پاسخ بدن.متشکرم.با سلام خدمت مهندس محترم  2223875
طبق دستورالعمل توسعه بخش معدن کشور در زمان اجرای مراحل پهنه بندی و تعیین مناطق مستعد معدنی ، فقط مواد معدنی طبقه یک قابل ثبت در دبیرخانه های سازمانهای صنعت ، معدن و تجارت استانها میباشند و حتما" اطلاع دارید که  همه مواد معدنی در قانون معادن و اصلاحیه های بعد آن به 4 طبقه تقسیم بندی گردیده است  که طبقه 1 آن عبارتند از :

مواد معدني طبقه يك عبارت هستند از : سنگ آهك سنگ گچ شن و ماسه معمولي خاك رس معمولي صدف دريايي پوكه معدني نمك آبي و سنگي مارن سنگ لاشه ساختماني و نظاير آنها

موفق و متخصص باشید  
برای مشاهده تصاویر ابتدا باید عضو شوید
عضويت  / ورود


_________________
به زیر سقف این خونه..........منم مثل تو مهمونم
منم مثل تو میدونم................تو این خونه نمیمونم


افشین جان یاد و خاطره ات همیشه در این سایت به عنوان مدیر باقی خواهد ماندمشخصات WWW
پستارسال شده در: 28 ارديبهشت ماه 1392, 21:11 
آفلاين
کاربر جدید
کاربر جدید
تاريخ عضويت: 28 ارديبهشت ماه 1392, 20:39
پست ها : 5
تشکر کرده: 3 بار
تشکر شده: 5 بار
با سلام و عرض خسته نباشید خدمت مدیر سایت بات وجه به پاسختان به دوستی که در مورد خاکهای صنعتی ازشما سوال کرده بود متوجه شدم که ثبت معدن شن و ماسه کوهی با توجه به توقف ثبت معادن وجود داره آیا برداشت من درست بوده یا نه ؟میخم یه معدن شن و ماسه ثبت کنم آیا امکانش هست اگه جواب بدین کمک بزرگی بهم کردین.خیلی متشکرم


مشخصات
پستارسال شده در: 28 ارديبهشت ماه 1392, 21:27 
آفلاين
کاربر جدید
کاربر جدید
تاريخ عضويت: 28 ارديبهشت ماه 1392, 20:39
پست ها : 5
تشکر کرده: 3 بار
تشکر شده: 5 بار
با سلام خدمت مدیر سایت بنده از پاسخی که به سوال یکی از دوستان دادهاید متوجه شدم که امکان ثبت معدن شن و ماسه وجود داره.آیا برداشت من درست بوده یا نه؟اگه جواب بدین کمک بزرگی بهم کردین.خیلی متشکرم


مشخصات
پستارسال شده در: 29 ارديبهشت ماه 1392, 23:08 
آفلاين
گروه مدیران سایت
گروه مدیران سایت
نماد کاربر
تاريخ عضويت: 19 آذر ماه 1389, 00:00
پست ها : 182
محل سکونت: زاهدان
تشکر کرده: 431 بار
تشکر شده: 573 بار
سلام
بله درست متوجه شدید ، ثبت شن و ماسه و خاک رس ( آجر ) آزاد میباشد و ربطی به پهنه بندی ندارد . شما با مطالعه دستورالعمل این مطلب را در صفحه اول آن خواهید دید . ضمناً دیگر مواد معدنی طبقه یک نیز قابل ثبت در مدت زمان اجرای دستورالعمل میباشند . مساحت اولیه ثبت شن و ماسه و خاک رس 1 کیلومتر مربع یا همان 100 هکتار میباشد که نهایتا" پس از میله گذاری و استعلام منابع طبیعی و محیط زیست و آب منطقه ای بهترین مساحت که بهترین دانه بندی برای تولید شن و ماسه را دارد به مقدار 10 هکتار پروانه بهره برداری ( مجوز برداشت ) صادر میگردد .
قابل ذکر میباشد که مساحت محدوده های اکتشافی قابل ثبت برای دیگر مواد معدنی طبقه 1 همان 6 کیلومتر مربع خواهد بود .
هم اکنون همه روزه در سازمان استان ما ثبت شن و ماسه و خاک رس انجام می پذیرد . از اینکه در پاسخ تاخیر داشتیم عذر میخواهیم و امید اینکه پاسخ تان را دریافت نموده باشید. موفق و متخصص باشید .
برای مشاهده تصاویر ابتدا باید عضو شوید
عضويت  / ورود

_________________
به زیر سقف این خونه..........منم مثل تو مهمونم
منم مثل تو میدونم................تو این خونه نمیمونم


افشین جان یاد و خاطره ات همیشه در این سایت به عنوان مدیر باقی خواهد ماندمشخصات WWW
پستارسال شده در: 30 ارديبهشت ماه 1392, 11:14 
آفلاين
کاربر جدید
کاربر جدید
تاريخ عضويت: 28 ارديبهشت ماه 1392, 20:39
پست ها : 5
تشکر کرده: 3 بار
تشکر شده: 5 بار
با سلام و تشکر فراوان ازشما سوال دیگه ای داشتم.یعنی ثبت معدن شن وماسه مثل بقیه معادن نیست که تمام یک 1کیلو متر رو بهت مجوز بدن؟و اگه بهت مجوز برداشت بدن یعنی در حقیقت معدن بهت نمیدن وفقط مجوز برداشت بهت میدن؟یا این که میشه تمام1کیلومتر رو به ثبت رسوند و بعدا برداشت کرد.خیلی خیلی عذر میخام که سوالاتم زیاد شد.


مشخصات
پستارسال شده در: 9 خرداد ماه 1392, 23:37 
آفلاين
کاربر جدید
کاربر جدید
تاريخ عضويت: 4 خرداد ماه 1392, 01:49
پست ها : 2
تشکر کرده: 0 دفعه
تشکر شده: 2 بار
afshin نوشته است:
سلام
بله درست متوجه شدید ، ثبت شن و ماسه و خاک رس ( آجر ) آزاد میباشد و ربطی به پهنه بندی ندارد . شما با مطالعه دستورالعمل این مطلب را در صفحه اول آن خواهید دید . ضمناً دیگر مواد معدنی طبقه یک نیز قابل ثبت در مدت زمان اجرای دستورالعمل میباشند . مساحت اولیه ثبت شن و ماسه و خاک رس 1 کیلومتر مربع یا همان 100 هکتار میباشد که نهایتا" پس از میله گذاری و استعلام منابع طبیعی و محیط زیست و آب منطقه ای بهترین مساحت که بهترین دانه بندی برای تولید شن و ماسه را دارد به مقدار 10 هکتار پروانه بهره برداری ( مجوز برداشت ) صادر میگردد .
قابل ذکر میباشد که مساحت محدوده های اکتشافی قابل ثبت برای دیگر مواد معدنی طبقه 1 همان 6 کیلومتر مربع خواهد بود .
هم اکنون همه روزه در سازمان استان ما ثبت شن و ماسه و خاک رس انجام می پذیرد . از اینکه در پاسخ تاخیر داشتیم عذر میخواهیم و امید اینکه پاسخ تان را دریافت نموده باشید. موفق و متخصص باشید .
برای مشاهده تصاویر ابتدا باید عضو شوید
عضويت  / ورود


با سلام و خسته نباشید

فکر نکنم اینگونه باشد . در ستورالعمل تنها اجازه داده شده است به معادن طبقه یک اجازه برداشت داده بشود و اجازه برداشت در قانون معادن شرح داده شده است .تنها برای طرح های عمرانی هم انی اجازه صادر میشود ..

البته امروز بنده شنیدم که ثبت معدن ازاد شده ولی فکر نکنم خبر موثقی باشه دوستان اگر اطلاع دارند خبر دهند


مشخصات
پستارسال شده در: 11 خرداد ماه 1392, 10:40 
آفلاين
کاربر جدید
کاربر جدید
تاريخ عضويت: 28 ارديبهشت ماه 1392, 20:39
پست ها : 5
تشکر کرده: 3 بار
تشکر شده: 5 بار
با سلام و عرض خسته نیاشید میشه بگین از کجا شنیدین که ثبت معادن آزاد شده؟


مشخصات
+ ارسال مبحث جديد + ارسال پاسخ صفحه 1 از 2|    1, 2  


تعداد صفحات: صفحه 1 از 2

    

تعداد پست ها:  31 پست


کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمانمديران انجمن: afshin, Admin, abolhasan, Rose3, arian, omid, mining

قوانين انجمن

شما نمي توانيد مبحث جديدي در اين انجمن ايجاد کنيد
شما نمي توانيد به مباحث در اين انجمن پاسخ دهيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن ويرايش کنيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن حذف کنيد
شما نمي توانيد فايل هاي پيوست در اين انجمن ارسال کنيد
جستجو براي:
انتقال به:  

cron

امروز 2 بهمن ماه 1396, 07:52

ساعت سایت بر اساسUTC + 3:30 ساعت تنظیم شده است


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.

تالار گفتمان تخصصی معدن و علوم زمین سیستان و بلوچستان


Persian Translation | Ported by PHP-Nuke
phpBB SEO
.